CZEKOLADOWE PŁATKI


CZEKOLADOWE PŁATKI
Składniki:
  • 150 g białej czekolady
ponadto
  • 2 arkusze papieru do pieczenia o wymiarach 40 cm x 30 cm
  • kawałek folii aluminiowej o wymiarach 50 cm x 40 cm
  • szpatułka lub nóż o gładkim ostrzu
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Gdy uzyskamy w miarę jednolitą masę (nie przejmujemy się, gdy zostaną jakieś malutkie grudki, bo rozpuszczą się pod wpływem ciepła) ściągamy miseczkę z ognia i na chwilę odstawiamy w chłodne miejsce (nie może nam jednak ponownie zastygnąć!). W tym czasie przygotowujemy pergamin oraz folię aluminiową.
Rozsmarowujemy czekoladę (na grubość 2 mm) za pomocą plastikowego noża na kawałku papieru do pieczenia. Rozcieramy ją tak, by zostawić 2-3 centymetrowy margines bez czekolady. Na czekoladę kładziemy drugi arkusz papieru i lekko go dociskamy, żeby usunąć pęcherzyki powietrza.
Zaczynając od węższej strony pergaminu rolujemy oba arkusze- dość ciasno. Następnie nasz rulon owijamy folią aluminiową, zaginając wystające brzegi jak cukierek. Odkładamy go do zamrażarki na całą noc.
Następnego dnia usuwamy najpierw folię, dość energicznie rozwijamy pergamin i usuwamy wierzchnią warstwę papieru. Jeżeli otrzymane płatki są za duże, możemy je pokruszyć nożem (ograniczamy kontakt czekolady z dłońmi, bo pod wpływem ciepła czekolada szybko się topi). Odstawiamy płatki do lodówki, aż do czasu dekorowania. Układamy je na cieście tylko za pomocą metalowej łyżeczki, noża, bądź widelca.

1 komentarz

Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.