DEKORACYJNE "RYBIE ŁUSKI"


DEKORACYJNE "RYBIE ŁUSKI"

Składniki:
 • 250 ml śmietany 30%
 • 300 g czekolady białej
 • 200 g serka mascarpone
ponadto
 • rękaw cukierniczy z okrągłą tylką o wąskim przepływie
 • szpatułka (np. drewniana dostępna w aptekach)
 • szeroki, gładki nóż
Zaczynamy od przygotowania musu czekoladowego, który musi się porządnie schłodzić.
Śmietanę przelewamy do rondelka i podgrzewamy na małym ogniu około 5 minut- ma być ciepła, ale nie gorąca. Czekoladę łamiemy i umieszczamy w dużej misce. Wlewamy do niej śmietanę i mieszamy całość, dopóki składniki się nie połączą i nie otrzymamy jednolitego musu (będzie płynny, ale dość gęsty). Wkładamy miskę do lodówki na 12 godzin (najlepiej na całą noc).
Po upływie wyznaczonego czasu z lodówki wyjmujemy mus czekoladowy. Przekładamy go do misy miksera i ubijamy na sztywną pianę (ostrożnie, żeby nie zrobić masła). Gotową masę ponownie umieszczamy w lodówce ( na 2 godziny). 
Serek mascarpone rozcieramy na gładką, puszystą masę. Stopniowo wkręcamy w nią mus czekoladowy. 
Gotową masą pokrywamy wierzch tortu (bardzo dokładnie i starannie) i wyrównujemy go za pomocą płaskiego noża. Ścianki również pokrywamy, ale nie musimy tego robić dokładnie. Rozprowadzona masa umożliwi tylko trwalsze umocowanie "łusek". 
Pozostały mus przekładamy do rękawa cukierniczego z okrągłą tylką o wąskim przepływie. Ustawiając rękaw prostopadle do ściany tortu wyciskamy niewielką ilość masy. Zaczynamy od góry tortu i schodzimy w dół, tworząc pionowy rządek. Następnie za pomocą szpatułki rozcieramy kulki kremu poziomo. W miejscu roztarcia formujemy kolejne groszki. Ponownie je rozcieramy. Czynność powtarzamy, aż wrócimy do miejsca początku. Wtedy wyciskamy kulkę i rozmazujemy ją tak, żeby miejsce łączenia było jak najmniej widoczne. Gotowy tort schładzamy w lodówce. 

3 komentarze

 1. Ktoś tu jest ewidentnie fanem ryb! Ładnie wygląda tort udekorowany w ten sposób :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki ;-) Co do ryb, to się nie mylisz :-))

   Usuń

Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.