MIESZANKA KANDYZOWANYCH OWOCÓW I SKÓREK

Niezastąpiony dodatek do ciast. Uwielbiany przeze mnie głównie w keksach.Te kolorowe kosteczki cudownie sprawdzają się również jako dekoracja wypieków- nie ma nic piękniejszego od wielkanocnej baby ozdobionej kandyzowanymi owocami (wiem, piękno to pojęcie względne). Szczerze powiedziawszy, nim zamknęłam je w słoiczku, zniknęła ich już znaczna część- przepyszny smakołyk! Już widzę te tłustoczwartkowe pączki polane lukrem i oblepione tymi bajecznymi owocami w cukrze.

MIESZANKA KANDYZOWANYCH OWOCÓW I SKÓREK

Składniki:
  • 1/2 papai
  • 1/2 ananasa
  • 1/2 mango
  • skórka z 10 limonek
  • 2 szklanki cukru
  • 1 szklanka wody
Przygotowujemy skórkę z limonki.
Z każdego owocu ściągamy skórkę, zalewamy wodą i moczymy przez noc (wodę należy często zmieniać). Następnego dnia skórki płuczemy i ponownie zalewamy wodą. Gotujemy je 30 minut, odcedzamy i studzimy. Usuwamy albedo, pozostałość kroimy w drobną kosteczkę. Przekładamy kawałki do rondelka, zalewamy 3 łyżami wody i dodajemy 1/2 szklanki cukru. Ponownie gotujemy na małym ogniu, często mieszając. Woda musi do końca odparować, co trwa około 20 minut. Pod koniec najlepiej przełożyć skórki na sito, żeby pozbyć się nadmiaru syropu. Nim owoce zamkniemy w słoiczku trzeba je jeszcze wysuszyć (inaczej się posklejają). W tym celu rozkładamy je równomiernie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i odstawiamy w zacienione miejsce. Po godzinie są gotowe.
Przygotowujemy kostkę owocową.
Ze względu na podobną konsystencję miąższu papai, mango i ananasa, owoce te możemy gotować w jednym naczyniu. Nie mogą jednak być zbyt dojrzałe*. 
Obieramy ananasa.Odcinamy wierzch i piętkę owocu. Przecinamy go na 4 części. Z każdej odcinamy najpierw twardy, niejadalny trzpień, a następnie skórkę. Mango i papaję obieramy i kroimy na cząstki. Czysty miąższ owocowy kroimy w drobną kosteczkę. 
W rondelku o grubym dnie umieszczamy 1 i 1/2 szklanki cukru i szklankę wody. Doprowadzamy mieszaninę do wrzenia i gotujemy ją na małym ogniu 5 minut, aż nieco zgęstnieje. Dokładamy owoce. Są bardzo delikatne, więc do mieszania używamy wyłącznie łyżki drewnianej (strony wypukłej). Staramy się jak najrzadziej wprowadzać kostki w ruch. Po około 15 minutach wyławiamy owoce za pomocą łyżki z sitkiem i rozkładamy równomiernie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i oprószonej cukrem pudrem. Wkładamy blaszkę do lekko nagrzanego piekarnika na 30 minut. W ten sposób osuszamy owoce z nadmiaru syropu (wyparuje prawie całkowicie). Wyjmujemy owoce z piekarnika i odstawiamy w zacienione miejsce na minimum 2 godziny.
W słoiczku mieszamy ze sobą kandyzowane owoce i skórkę z limonki. Ja dodałam jeszcze kandyzowaną skórkę z innych cytrusów.

* Jak sprawdzić, czy owoce są dojrzałe?
Możemy sprawdzić to "namacalnie", naciskając skórkę palcami, ewentualnie wbijając paznokieć. W dojrzały owoc będzie się on wbijał bez problemu.
Ananas
Dodatkowo można wykonać test z listkami. Należy wyrwać jeden z młodych listków. Jeśli wychodzi dość łatwo, to znaczy, że owoc jest dojrzały i miękki w środku.
Papaja
Dojrzała papaja zmienia kolor z zielonego na pomarańczowy lub ciemnożółty.
Mango
Dojrzałe mango ma intensywny zapach.

2 komentarze

Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.