EKSTRAKT CYTRYNOWY

Przygotowałam go z myślą o zbliżającej się Wielkanocy. To świetny, pachnący soczystymi cytrusami dodatek do ciast, ciastek i ciasteczek. Można nim wzbogacać smak deserów, galaretek, dżemów, napojów, dań rybnych, wieprzowiny oraz drobiu. Ekstrakt obłędnie pachnie już po tygodniu, warto przetrzymać go jednak przynajmniej miesiąc, by nabrał intensywniejszego aromatu.

EKSTRAKT CYTRYNOWY
Składniki (butelka 200 ml):
  • skórka z dwóch cytryn (tzw. zest)
  • 50 ml przegotowanej wody
  • 150 ml wódki
Cytryny myjemy dokładnie pod bieżącą wodą. Umieszczamy je w garnuszku, zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy w nim 5 minut. Ostrym nożykiem obieramy cytrusy. Staramy się robić to jak najcieniej, by oddzielić zest od albedo (inaczej ekstrakt będzie gorzkawy). Gotową skórkę ponownie zalewamy wrzątkiem i ponownie moczymy 5 minut. Wyławiamy ją, osuszamy ręcznikiem papierowym i siekamy w drobne słupki. Skórkę umieszczamy w butelce. Wlewamy chłodną wodę i wódkę. Buteleczkę szczelnie zamykamy. Wstrząsamy nią kilkakrotnie i odstawiamy w chłodne, zacienione miejsce na minimum tydzień (byle nie do lodówki). Jeśli wykorzystacie część ekstraktu, warto uzupełnić buteleczkę alkoholem i odłożyć do ponownego wzmocnienia aromatu.
Ekstrakt ten można przechowywać w chłodnym miejscu nawet rok. 


2 komentarze

  1. Taki ekstrakt świetnie się sprawdzi do świątecznych wypieków, więc chętnie sobie przygotuję taką buteleczkę. Bardzo lubię cytrynowe smaki :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.