EKSTRAKT WANILIOWY

Powstaje dzięki ekstrakcji alkoholem jędrnych strąków wanilii. Możemy go dodawać do ciast, mas, kremów, tortów, lodów, warzyw, owoców, dań mięsnych oraz sosów. Ekstrakt nie zmienia koloru masy, czy ciasta, a tylko pozostawia subtelny smak i zapach wanilii.

EKSTRAKT WANILIOWY
Składniki (buteleczka 200 ml):
  • 5 jędrnych lasek wanilii 
  • 200 ml wódki
Laski wanilii kroimy wzdłuż na połówki (nie wydłubujemy ziaren). Umieszczamy je w buteleczce i zalewamy wódką (alkohol musi całkowicie przykryć strąki). Naczynie zamykamy szczelnie  i umieszczamy w chłodnym i ciemnym miejscu, ale nie w lodówce. Butelką wstrząsamy energicznie (codziennie przez kilka minut). Aromat już po kilku dniach zacznie zmieniać barwę na herbacianą. Gotowy do użycia będzie po dwóch tygodniach, ale pełny aromat osiągnie dopiero po dwóch miesiącach, warto więc uzbroić się w cierpliwość. W ciemnym i chłodnym miejscu można go przechowywać nawet dwa lata.
Jeśli wykorzystujemy część ekstraktu, warto uzupełnić buteleczkę alkoholem i odłożyć do ponownego wzmocnienia aromatu.
Mój ekstrakt ma dopiero 3 dni, a już pachnie nieziemsko. 
Zdjęcia zostały zrobione pierwszego dnia ekstrakcji. Sprawia mi ogromną przyjemność obserwowanie płynu, który z dnia na dzień robi się coraz intensywniejszy.

2 komentarze

  1. Ja robię go pierwszy raz, więc jestem strasznie ciekawa jaki będzie efekt! Z dnia na dzień robi się coraz ciemniejszy, co bardzo cieszy moje oko :-)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.