KRUCHE CIASTO

Charakteryzuje się kruchością, którą zawdzięcza dużej ilości zastosowanego tłuszczu (proporcje tłuszczu do mąki - 1:2). Najbardziej uniwersalne ciasto. Podstawa każdej udanej tarty, tartaletki, czy babeczki. Stanowi cudowny spód sernika. Można z niego zrobić paszteciki, pierożki i najróżniejsze ciasteczka. Podaje się je na słodko i na słono. Bez niego nawet najsmaczniejsze nadzienie nie jest już takie smaczne. Mowa oczywiście o kruchym cieście. Oto podstawowy (można go dowolnie modyfikować np. dodając kakao kosztem mąki lub miód kosztem cukru) przepis na najlepsze, najbardziej kruche i najsmaczniejsze...

KRUCHE CIASTO
Składniki:
  • 250 g mąki pszennej
  • szczypta soli
  • 125 g zimnego masła
  • 1 jajko
  • 30 ml zimnej wody
  • 3 łyżki cukru pudru (pomijamy, gdy robimy tartę na "słono")
Do dużej miski przesiewamy mąkę oraz cukier puder. Twarde i zimne masło ścieramy na grubych oczkach tarki. Dodajemy do miski z mąką i cukrem. Dokładamy sól, jajko oraz wodę. Przenosimy ciasto na stolnicę i wyrabiamy je energicznie. Za pomocą nadgarstka uciskamy ciasto, rozmazujące je na blacie - uzyskamy jednolitą masę bez grudek. Masło nie może się zbytnio rozgrzać, bo będzie wymagało podsypywania mąką, przez co utraci swoją kruchość i stanie się twarde. Największym sprzymierzeńcem są tutaj zimny blat i ręce. Formujemy kulę, którą owijamy folią. Przed pieczeniem należy ciasto chłodzić w lodówce przez minimum godzinę.
Surowe ciasto można przechowywać w lodówce 2-3 dni, a w zamrażalniku miesiąc.
Jeśli chcemy ciasto rozwałkować, umieszczamy je między dwoma arkuszami papieru do pieczenia. Uwięzione ciasto nie będzie przyklejało się do wałka, ani blatu.
Co do pieczenia zasada jest następująca: zawsze wkłada się zimne ciasto do bardzo gorącego piekarnika (rozgrzanego do 200*C). Jeśli podczas wałkowania ciasto zbytnio się rozgrzeje, najlepiej schłodzić je jeszcze raz, bo będzie się deformowało w piekarniku.

I kilka inspiracji:1 komentarz

Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.