NALEWKA Z KWIATÓW BZU CZARNEGO

Niezwykle aromatyczna i zdrowa nalewka. Cudownie rozgrzewa mroźną zimą. O właściwościach prozdrowotnych bzu czarnego pisałam już w tym oto poście - klik.

NALEWKA Z KWIATÓW BZU CZARNEGO
(Zmodyfikowałam nieco przepis pochodzący z bloga DżemDżus i Ziołowego Zakątka)
Składniki:
nastaw
  • kwiaty bzu czarnego (około 70 baldachogron)
  • 1 kg cukru
  • 3 szklanki wody
  • 2 cytryny
ponadto
  • 2 limonki
  • 1/2 litra spirytusu 95%
  • 1 łyżeczka suszonego korzenia arcydzięgla
Kwiaty bzu zbieramy na łące znajdującej się w znacznej odległości od drogi i cywilizacji, aby nie były zanieczyszczone. Robimy to w samo południe, by rośliny były maksymalnie otwarte. Zerwane baldachogrona układamy na białej tkaninie (gazie lub szmatce bawełnianej) i wykładamy na parapet w nasłonecznione miejsce. W ten sposób pozbędziemy się mrówek, pajączków i innych robali, które żerują na kwiatach. Kwiatów w żadnym wypadku nie płuczemy, gdyż w ten sposób pozbylibyśmy się cennego pyłku.
W dużym garnku umieszczamy wodę i cukier. Mieszaninę podgrzewamy i doprowadzamy do wrzenia. Następnie ściągamy ją z ognia i studzimy (musi być całkowicie zimna).
W dużym słoju układamy naprzemiennie kwiaty bzu i plasterki cytryny (cytrusy oczywiście wcześniej myjemy i przelewamy wrzącą wodą). Całość zalewamy syropem cukrowym. Słój owijamy gazą  i odstawiamy na 10 dni w nasłonecznione miejsce (w tym czasie mieszamy nastaw kilka razy).
Po wyznaczonym czasie powstały syrop przecedzamy przez sito. Przelewamy go do wyparzonego słoja. Dodajemy sok z limonek, spirytus oraz korzeń arcydzięgla (dostaniecie go w aptece). Naczynie zamykamy szczelnie zakrętką. Odstawiamy je na 7 tygodni w chłodne i zaciemnione miejsce. Przez pierwsze 4 tygodnie, co parę dni, mieszamy nalewkę potrząsając energicznie słoikiem. Kolejne 3 nalewka musi spokojnie leżakować, by na dnie osiadł osad. Następnie ostrożnie zlewamy nalewkę znad osadu i rozlewamy ją do butelek. Butelki ponownie odstawiamy w chłodne miejsce na około 4 tygodnie (podobno nalewka dopiero po roku nabiera szlachetnego smaku, ale kto by tam tyle czekał!)


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.