NALEWKA Z CHABRÓW

Chaber bławatek w medycynie naturalnej jest cenioną rośliną leczniczą. Surowcem są zewnętrzne kwiaty bławatka (bez kielicha) zawierające składniki decydujące o moczopędnych, przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych, przeciwkrwotocznych i żółciopędnych właściwościach rośliny.
Co prawda okres kwitnienia tej rośliny jest już dawno za nami (przynajmniej u mnie w okolicy już zniknęła z pól i łąk), ale dodaję przepis "na zaś". Ja zakochałam się w samej koncepcji przygotowania jej z tych obłędnych, polnych kwiatów. Jestem nieco rozczarowana, bo jak dla mnie smakuje i pachnie siankiem. Nie skreślam jej jednak. Podobno nabiera charakteru, gdy "dojrzeje". 

NALEWKA Z CHABRÓW 
Składniki (750 ml nalewki):
  • 4 szklanki płatków chabra bławatka
  • 1/2 litra spirytusu
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1/2 szklanki wody
Kwiaty chabra bławatka zbieramy na łące znajdującej się w znacznej odległości od drogi i cywilizacji, aby nie były zanieczyszczone. Robimy to w samo południe, by rośliny były maksymalnie otwarte. Zerwane główki układamy na białej tkaninie (gazie lub szmatce bawełnianej) i wykładamy na parapet w nasłonecznione miejsce. W ten sposób pozbędziemy się mrówek, pajączków i innych robali, które żerują na kwiatach.
Oddzielamy zewnętrzne płatki bławatka od kielicha. Przenosimy je do dużego słoja, zasypujemy cukrem i zalewamy alkoholem zmieszanym z wodą. Zakręcamy całość i odstawiamy w nasłonecznione miejsce na 3 tygodnie. Co jakiś czas wstrząsamy słojem, by cukier rozpuścił się całkowicie. Następnie przecedzamy nalewkę przez sito o drobnych oczkach. Rozlewamy ją do butelek, zakręcamy i odstawiamy na kilka miesięcy w chłodne i zaciemnione miejsce. Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.