SZNUROWANIE MIĘSA (DO WĘDZENIA, PIECZENIA)

Mięso wiążemy, by nadać mu ładny kształt (zwłaszcza, gdy mamy kawałek dość szeroki, nieregularny) i zachować jego zwartą strukturę podczas pieczenia, czy wędzenia. Technika jest bardzo prosta.
Potrzebny nam będzie kawałek mięsa (np. schabu, karkówki) i sznurek (naturalny, odporny na temperaturę, bardzo długi, nawinięty na szpulkę).

SZNUROWANIE MIĘSA (DO WĘDZENIA, PIECZENIA)

1). Na samym początku przekładamy sznurek pod mięsem i zawiązujemy go na supeł. Z jednej strony zostawiamy dłuższy ogonek (wykorzystamy go na samym końcu), taki na 10 - 15 cm, a z drugiej układamy pozostałą nić ze szpulką (tylko nią będziemy operować).

2). Sznurek nieco rozwijamy i robimy pętelkę zakładając na krzyż obydwa jego końce. Podkładamy pętelkę pod mięso (przekładamy ją przez dowolny koniec mięsa  i przeciągamy od spodu). Staramy się ustawiać sznurki tak, by leżały równolegle do siebie. Im węższe będą między nimi przerwy, tym łatwiej i ładniej uformujemy mięsko.

3). Pętelkę zaciskamy mocno.

4). Sznurek ponownie nieco rozwijamy, krzyżujemy końce, tworzymy w powietrzu pętelkę, przewlekamy ją przez mięso i zaciskamy. Ponawiamy tę czynność kilka razy, aż mięso zostanie całkowicie zasznurowane.

5). Gdy dotrzemy do końca odwracamy mięso na drugą stronę. Nić przewlekamy przez każdą z pętelek (przekładamy pod każdym sznurkiem i zaciskamy).

6). Na samym końcu związujemy oba ogonki sznurka. Odcinamy sznurek od szpulki.Wiem, brzmi dość skomplikowanie. Trudniej to jednak opisać, niż zrobić. Dla ułatwienia dodam jeszcze filmik znaleziony na YouTube:

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.