MELBA - DESER LODOWY

Kiedy koleżanka zapytała, czy mam jakiś sprawdzony przepis na melbę, zbaraniałam. Melba? Co to melba? Odkryłam, że tę samą nazwę nosi sernik na zimno i deser lodowy.
Zaczęłam od deseru, którego historia jest bardzo ciekawa. Został on przygotowany dla Nellie Melba, śpiewaczki operowej, przez Augusta Escoffiera (francuski szef kuchni, rozpropagował sos cumberland, kremową jajecznicę, czy filet de sola Walewska; zaczął przeprowadzać doświadczenia z puszkowaniem żywności m.in. groszku).
Dzień przed przyjęciem organizowanym przez męża śpiewaczki, Escoffier udał się do londyńskiej opery, by obejrzeć występ Nellie. Występowała na wielkiej łodzi w kształcie łabędzia. Następnego dnia kucharz przygotował prosty, ale niezapomniany w smaku deser, który serwowano w miskach wykutych z lodu w kształcie łabędzi.
Moja wersja będzie zdecydowanie skromniejsza. Starałam się odtworzyć oryginalny przepis na życzenie koleżanki (pozdrawiam Alinko), którą urzekła piosenka Grzegorza Turnau.
Nasza inspiracja:

MELBA - DESER LODOWY
Składniki (4 porcje):
galaretka malinowa
  • 200 g malin
  • 2 łyżki wody
  • 1 łyżka cukru
brzoskwinie
  • 2 duże brzoskwinie
  • 1 laska wanilii
  • 1 i 1/2 szklanki wody
  • 3 łyżki cukru
ponadto
  • kilka malin do dekoracji
Przygotowujemy galaretkę malinową.
Maliny umieszczamy w rondelku. Dodajemy 2 łyżki wody. Całość podgrzewamy, aż owoce się rozpadną i puszczą sok. Następnie umieszczamy mus na sitku i oddzielamy pestki od miąższu. Czystą pulpę owocową przelewamy ponownie do rondelka. Dodajemy cukier i gotujemy mus 10 minut, aby sok odrobinę odparował. W tym momencie można dodać 1/2 łyżeczki żelatyny rozpuszczonej w niewielkiej ilości wody. Ja jednak z niej zrezygnowałam, gdyż mocno schłodzony mus malinowy konsystencją przypomina galaretkę. Gotowy mus rozlewamy do salaterek i schładzamy go w lodówce minimum 30 minut. 
Gotujemy brzoskwinie.
Dojrzałe owoce zalewamy wrzątkiem. Ściągamy skórkę. Brzoskwinie kroimy na połówki. Do rondelka wlewamy wodę i wsypujemy cukier. Laskę wanilii kroimy wzdłuż i łyżeczką wyskrobujemy nasiona. Dodajemy je do wody. Całość podgrzewamy do czasu, aż cukier całkowicie się rozpuści. Dokładamy połówki brzoskwiń. Owoce gotujemy 5-10 minut (im brzoskwinie dojrzalsze tym krócej je gotujemy), aż zmiękną. Ściągamy naczynie z ognia. Owoce układamy na musie malinowym. 
Na brzoskwiniach układamy kilka gałek lodów waniliowych. Deser dekorujemy wedle uznania np. malinami, płatkami migdałów.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.