DOMOWE TORTILLE PSZENNE

Człowiek uczy się całe życie. Gdybym wiedziała, że przygotowanie domowej tortilli jest tak banalnie proste, nigdy nie pokusiłabym się na te twory sklepowe. Zwłaszcza, że do tych własnych dodałam tylko troszkę proszku do pieczenia, a do tych ze sklepowych półek ładuje się od serca spulchniaczy, emulgatorów, substancji zagęszczających, konserwantów i związków wiążących wilgoć.

DOMOWE TORTILLE PSZENNE
Składniki (5 tortilli):
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/4 szklanki oleju rzepakowego
  • 2/3 szklanki ciepłej wody
Do dużej miski wsypujemy mąkę, sól oraz proszek do pieczenia. Suche składniki mieszamy. Następnie wlewamy do nich olej i wodę. Zagniatamy ciasto (minimum 5 minut). Gotowe (gładkie i elastyczne) przenosimy do miski. Przykrywamy je ściereczką i odstawiamy na 30 minut by odpoczęło. Po upływie wyznaczonego czasu przenosimy ciasto na stolnicę i dzielimy je na 5 równych części. Każdą część rozwałkowujemy na kształt koła o średnicy 25 cm (placki muszą być bardzo cieniutkie).
Suchą patelnię rozgrzewamy na średnim ogniu przez 2 minuty. Układamy na niej pojedynczo placki i pieczemy je 1 minutę z każdej strony (na stronie przylegającej do patelni powinny zrobić się pęcherzyki). Gotowe tortille owijamy w suchą, czystą szmatkę. Możemy je zamknąć w woreczkach strunowych i przechowywać w lodówce, czy zamrażarce, choć najlepsze są takie wprost z patelni.


1 komentarz

Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.