BEZIKI

Co zrobić z nadmiarem białek, które pozostają nam po innych kuchennych zmaganiach? Proponuję przygotować chrupiące, delikatne w smaku ciasteczka. Gotowe bezy można zjadać od razu w formie niezmienionej lub zamienić je w przepyszny deser. 
Na jedno białko przypada 50 g drobnego cukru. Na dużej blaszce z piekarnika zmieszczą się beziki z 3 białek i 150 g cukru. Dodaję zawsze zwykły cukier biały, a nie cukier puder (piana z cukrem pudrem jest bardziej płynna, mniej puszysta, a beziki po upieczeniu często są ciągnące w środku). 

BEZIKI

Składniki:
 • 3 białka
 • szczypta soli
 • 150 g drobnego cukru 
  Białka umieszczamy w misce i razem z solą ubijamy je mikserem na sztywną pianę (na średnich obrotach miksera). Następnie dodajemy partiami cukier (łyżka po łyżce), cały czas bezę ubijając (zwiększamy moc miksera).
  Nakładamy całkowicie sztywną pianę do rękawa cukierniczego z tylką w kształcie gwiazdy i wyciskamy małe porcje masy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Zostawiamy między ciasteczkami nieduże odstępy - troszkę jeszcze urosną.
  Pieczemy beziki około 1 i 1/2 godziny w temperaturze 100*C. Następnie studzimy je 40-50 minut w zgaszonym piekarniku (przy zamkniętych drzwiczkach).
  Brak komentarzy

  Prześlij komentarz

  Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
  Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.