JAK UGOTOWAĆ KASZĘ JAGLANĄ NA SYPKO

Z kaszami zaprzyjaźniłam się stosunkowo niedawno. Muszę przyznać, że wcale nie jest łatwo dobrze je ugotować. Zwłaszcza, gdy człowiek trzyma się ściśle przepisu podanego na opakowaniu. Jedną z moich ulubionych (bo najzdrowszych) kasz jest właśnie kasza jaglana. Podchodziłam do niej kilka razy, nim w końcu udało mi się opracować metodę właściwego jej przyrządzania. Nie przepadam za kaszą kleistą i zbitą, więc dziś przedstawiam mój sposób by ugotować ją na sypko.
Ja z reguły kupuję kaszę w woreczkach, ale zawsze ją z nich wysypuję (1 woreczek zawiera 1/2 szklanki kaszy), bo tylko tak jestem w stanie kontrolować poziom jej rozgotowania.

JAK UGOTOWAĆ KASZĘ JAGLANĄ NA SYPKO

Składniki:
  • 1 szklanka kaszy jaglanej 
  • 1 i 1/2 szklanki gorącej wody 
  • 1/2 łyżeczki soli morskiej 
Kaszę jaglaną prażymy na suchej patelni. Kilka razy ją mieszamy, by nie przywarła do dna. Gdy czujemy zapach kaszy kończymy prażenie (po około 4-5 minutach na małym ogniu). Następnie przesypujemy ją do garnka, zalewamy gorącą wodą, mieszamy i odlewamy płyn. Dzięki tym zabiegom kasza nie będzie gorzka.
Dolewamy świeżej, gorącej wody, wsypujemy sól, przykrywamy garnek i gotujemy całość na małym ogniu, pod przykryciem (nie mieszając!) przez 4 minuty od momentu zawrzenia. Wyłączamy palnik. Przykryty garnek z kaszą odstawiamy na 15 minut. Następnie odkrywamy garnek, a kaszę odparowujemy i mieszamy.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.