KAPUSTA KISZONA MOJEGO TATY

Sezon kapuściany uznaję za otwarty. My zjadamy ją w ilościach kosmicznych, bo jest cudownym i niezastąpionym dodatkiem do pierogów, krokietów, kapuśniaków, czy bigosu. Wystarczy odrobina chęci, garnek kamionkowy i jeden silny facet, żeby ukisić ją we własnym domu, czy mieszkaniu.

KAPUSTA KISZONA MOJEGO TATY
Składniki:
 • 25 kg kapusty 
 • 5 marchewek
 • 20 g kminku (1 paczka)
 • 20 g liści laurowych (1 paczka)
 • 20 g ziela angielskiego (1 paczka)
 • 1 kg soli kamiennej
ponadto:
 • garnek kamionkowy 25-litrowy *
 • 1 silny facet 
Kapustę już poszatkowaną można kupić na targu warzywnym. Marchewki obieramy i ścieramy na grubych oczkach tarki. Wsypujemy część kapusty, marchewki oraz soli do garnka i ugniatamy wszystko mocno ręką. Dodajemy przyprawy i kolejną porcję kapusty i marchewki  z solą. Czynności te powtarzamy do czasu, aż zużyjemy wszystkie składniki. Jeżeli kapusta jest dobrze ubita puści sok- warzywa muszą być w soku zanurzone, inaczej spleśnieją. Wlewamy czystą wodę do kołnierza garnka** i przykrywamy go ceramiczną pokrywką. Tak przygotowaną kapustę odstawiamy w ciepłe miejsce na 2 tygodnie (poziom wody w kołnierzu uzupełniamy raz na tydzień). Następnie przenosimy ją w chłodne miejsce (tam może stać do czasu, aż ją zjemy).


* Garnek kamionkowy przeznaczony jest do długotrwałego przechowywania żywności w warunkach ekologicznych bez użycia konserwantów.
**Informacje ze strony producenta:
Wkładając pokrywkę w wypełniony wodą kołnierz (między pokrywką, a brzegiem garnka), odcinamy dopływ powietrza do wnętrza naczynia. Umieszczone w nim warzywa fermentując, wytwarzają dwutlenek węgla, który z czasem wypiera całkowicie powietrze. W ten sposób w garnku tworzy się atmosfera beztlenowa. Dojrzewające w niej przetwory nabierają niepowtarzalnego smaku.
Uzupełnianie poziomu wody w kołnierzu (średnio raz na tydzień) zapobiega utracie szczelności zamknięcia.

11 komentarzy

 1. Zastanawiałam się na kupnem takiego garnka hermetycznego, ale nie byłam pewna jak długo kapusta może w nim stać. nie mam piwnicy ani garażu, jedynie pomieszczenie gospodarcze, w którym temperatura i tak sięga 18 st C. Jak myślisz czy w takim garnku kapusta długo wytrzyma w 18 st?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli tylko będziesz pamiętała o dolewaniu wody, to spokojnie kapusta wytrzyma kilka miesięcy. Wkładając pokrywkę w wypełniony wodą kołnierz (między pokrywką, a brzegiem garnka), odcinamy dopływ powietrza do wnętrza naczynia. Umieszczone w nim warzywa fermentując, wytwarzają dwutlenek węgla, który z czasem wypiera całkowicie powietrze. W ten sposób w garnku tworzy się atmosfera beztlenowa - dzięki czemu przetwory nie pleśnieją itd. Pamiętaj o wodzie, a powinno być okey :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. witaj. bo ja już sam nie wiem, każdy co innego pisze. Gdzieś wyczytałem żeby co kilka dni robić w kapuście dziury np trzonkiem drewnianym, żeby odgazować a ty piszesz żeby odstawić na 2 tyg dolewając tylko wody do kołnierza. czyli rozumiem że przez 14 dni nawet nie otwieramy pokrywy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My nie mieszamy, ani nie robimy dziur w kapuście. Może to zależy od naczynia w którym się ją robi. Ja informację o dwutlenku węgla i atmosferze beztlenowej wyczytałam na stronie producenta garnków i to wydało mi się logiczne, więc trzymam się zaleceń. Moja mama mówiła (podpytałam wszystkich, którzy kapustę u Nas robią), że ona czasem podnosi pokrywkę, bo tego gazu jest tam tak dużo, że wypiera aż tę pokrywkę, ale nie wbija żadnych trzonków, ani innych rzeczy ;-) Wydaje mi się, że kapustę jest bardzo trudno zepsuć, nawet jakbyś ten trzonek wbijał.

   Usuń
 4. a powiedź mi, bo mamy włożone specjalne obciążniki w tym garnku, też należy je trzymać przez 2 tygodnie, czy wyjąć po kilku dniach?

  OdpowiedzUsuń
 5. a proszę powiedz mi, co odważnikami? trzymać je w środku garnka przez całe 2 tygodnie, czy wyciągnąć po kilku dniach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim garnku nie ma odważników. Pewnie są po to, żeby kapusta "nie uciekała" z garnka pod wpływem gazu. Pamiętam jednak, że moja babcia obciążała kapustę ciężkim drewnianym klockiem. Z tego co kojarzę to co jakiś czas go wyjmowała, płukała i wkładała znowu, więc pewnie tych odważników też się nie usuwa. Zapytam jeszcze rodziców jutro.

   Usuń
  2. bylbym wdzięczny, bo nie mam zielonego pojęcia czy te specjalne kamienie dociskowe mają być w tej beczce przez caly okres kiszenia :)

   Usuń
  3. Rodzice twierdzą, że tak się kiedyś kisiło. Do kapusty dolewało się trochę wody (tyle żeby przykryła tylko powierzchnię kapusty), przykrywało się całość czystą gazą (dostępna w każdej aptece) i przygniatało tym klockiem drewnianym. Tym sposobem jednak dużo kapusty się marnuje, bo ona z wierzchu się psuje i co jakiś czas trzeba usuwać zewnętrzną warstwę kapusty, dolewać wody, płukać gazę i obciążnik i znów odstawiać na jakiś czas. A nie ma jakiś informacji przy tym Pana garnku? My się przestawiliśmy na ten garnek z rynienką i super się sprawdza. Nic się nie psuje, nie trzeba nic płukać, tylko trzeba pamiętać co jakiś czas o dolaniu wody.

   Usuń
 6. możesz podać mi inka do zaleceń na stronie producenta tych garnków, byłbym wdzięczny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.keramiko.pl/product/307/19/3l-garnek-hermetyczny-gho3-ogoreczki-prosto
   To na ogórki, a my mamy taki większy na kapustę :-)

   Usuń

Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.