KAPUSTA KISZONA MOJEGO TATY

Sezon kapuściany uznaję za otwarty. My zjadamy ją w ilościach kosmicznych, bo jest cudownym i niezastąpionym dodatkiem do pierogów, krokietów, kapuśniaków, czy bigosu. Wystarczy odrobina chęci, garnek kamionkowy i jeden silny facet, żeby ukisić ją we własnym domu, czy mieszkaniu.

KAPUSTA KISZONA MOJEGO TATY
Składniki:
 • 25 kg kapusty 
 • 5 marchewek
 • 20 g kminku (1 paczka)
 • 20 g liści laurowych (1 paczka)
 • 20 g ziela angielskiego (1 paczka)
 • 1 kg soli kamiennej
ponadto:
 • garnek kamionkowy 25-litrowy *
 • 1 silny facet 
Kapustę już poszatkowaną można kupić na targu warzywnym. Marchewki obieramy i ścieramy na grubych oczkach tarki. Wsypujemy część kapusty, marchewki oraz soli do garnka i ugniatamy wszystko mocno ręką. Dodajemy przyprawy i kolejną porcję kapusty i marchewki  z solą. Czynności te powtarzamy do czasu, aż zużyjemy wszystkie składniki. Jeżeli kapusta jest dobrze ubita puści sok- warzywa muszą być w soku zanurzone, inaczej spleśnieją. Wlewamy czystą wodę do kołnierza garnka** i przykrywamy go ceramiczną pokrywką. Tak przygotowaną kapustę odstawiamy w ciepłe miejsce na 2 tygodnie (poziom wody w kołnierzu uzupełniamy raz na tydzień). Następnie przenosimy ją w chłodne miejsce (tam może stać do czasu, aż ją zjemy).


* Garnek kamionkowy przeznaczony jest do długotrwałego przechowywania żywności w warunkach ekologicznych bez użycia konserwantów.
**Wkładając pokrywkę w wypełniony wodą kołnierz (między pokrywką, a brzegiem garnka), odcinamy dopływ powietrza do wnętrza naczynia. Umieszczone w nim warzywa fermentując, wytwarzają dwutlenek węgla, który z czasem wypiera całkowicie powietrze. W ten sposób w garnku tworzy się atmosfera beztlenowa. Dojrzewające w niej przetwory nabierają niepowtarzalnego smaku.
Uzupełnianie poziomu wody w kołnierzu (średnio raz na tydzień) zapobiega utracie szczelności zamknięcia.

2 komentarze

 1. Zastanawiałam się na kupnem takiego garnka hermetycznego, ale nie byłam pewna jak długo kapusta może w nim stać. nie mam piwnicy ani garażu, jedynie pomieszczenie gospodarcze, w którym temperatura i tak sięga 18 st C. Jak myślisz czy w takim garnku kapusta długo wytrzyma w 18 st?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli tylko będziesz pamiętała o dolewaniu wody, to spokojnie kapusta wytrzyma kilka miesięcy. Wkładając pokrywkę w wypełniony wodą kołnierz (między pokrywką, a brzegiem garnka), odcinamy dopływ powietrza do wnętrza naczynia. Umieszczone w nim warzywa fermentując, wytwarzają dwutlenek węgla, który z czasem wypiera całkowicie powietrze. W ten sposób w garnku tworzy się atmosfera beztlenowa - dzięki czemu przetwory nie pleśnieją itd. Pamiętaj o wodzie, a powinno być okey :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.

przepisy kulinarne Durszlak.pl Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów zBLOGowani.pl Odszukaj.com - przepisy kulinarne