JAK OCZYŚCIĆ MAŁŻE

Należą do gromady mięczaków. Składają się z tułowia oraz nogi, a ich ciało okryte jest dwuklapową muszlą. Zawierają wartościowe białko, sole mineralne, węglowodany i znikomą ilość tłuszczu. Istnieje kilka sposobów, aby wyodrębnić małże świeże od nieświeżych. O tym pisałam już tutaj: klik. Dziś opowiem o tym, jak przygotować małże do danego przepisu (na przykładzie muli).

JAK OCZYŚCIĆ MAŁŻE

Po przejrzeniu małży i wstępnym odrzuceniu tych nieświeżych za pomocą noża odcinamy wystające nici, bisiory (powstające z szybko krzepnącej wydzieliny, służące do przytwierdzania się małża do podłoża) i inne nierówności. Szorstką stroną gąbki czyścimy muszle. Przepłukujemy małże pod bieżącą wodą (dość szybko, bo pod wpływem wody muszle się otwierają).
Świeże małże należy zjeść wciągu 2-3 dni, ponieważ szybko się psują. Przechowujemy je w lodówce. Żywe najlepiej trzymać w mocno ściśniętej, plecionej siatce (wtedy uniemożliwimy im otwarcie). Jeśli kupiliśmy większą ilość i musimy uszkodzić siatkę, to przekładamy muszle do miski i okrywamy je wilgotną szmatką.
Mrożone są przeważnie już oczyszczone i często także wstępnie obgotowane (mają wówczas otwarte muszle).

Małże podawane bez dodatków (np. makaronu) zjada się rękami. Muszla pierwszego zjedzonego mięczaka służy jako szczypczyki do wyjmowania kolejnych.


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.