JAK OCZYŚCIĆ KALMARY

Uwielbiam odkrywać nowe smaki. Mając dostęp do świeżych owoców morza postanowiłam powalczyć z tymi głowonogami.
Zanim jednak zaczniemy nasze kulinarne eksperymenty, musimy delikwenta odpowiednio przygotować (oczyścić). Nie wszystkie części kalmarów da się bowiem wykorzystać.
Każda kałamarnica składa się z obłego ciała, dziesięciu ramion (w końcu zaliczana jest do dziesięciornic), bocznych płetw przytwierdzonych do płaszcza i chitynowej muszli zredukowanej do płytki obrośniętej płaszczem. Oprócz tego ma inne narządy, ale one nie odgrywają większej roli (przynajmniej my nie będziemy z nich korzystać).

JAK OCZYŚCIĆ KALMARY

1. Najpierw myjemy kalmara pod bieżącą wodą.
2. Jedną ręką trzymamy tułów kalmara, a drugą ręką łapiemy delikatnie za głowę i pociągamy stanowczo, wyrywając wszystkie narządy.
3. Usuwamy chitynowy szkielet (wyczujemy go pod palcami), chwytając go i ostrożnie wysuwając. 
4. Pusty korpus płuczemy dokładnie pod bieżącą wodą. Palcem sprawdzamy, czy tuba jest całkowicie czysta. 
5. Przystępujemy do ściągnięcia cieniutkiej, lekko fioletowej skórki. Najłatwiej odchodzi błonka przy płetwach, więc można zacząć od tego właśnie miejsca. Bez obaw - skórka odchodzi bez problemów. 
6. Przy okazji oddzielamy płetwy, które również są jadalne. Z nich również ściągamy błonkę.
5. Macki kalmara możemy wykorzystać do wzmocnienia aromatu naszego dania, więc odcinamy je (nieco poniżej oczu). Pomiędzy mackami znajduje się otwór gębowy, który należy usunąć lekko go wyciskając. Macki opłukujemy.

Prawidłowo oczyszczony płaszcz kalmara jest pozbawiony skórki, a gdy napełnimy go wodą, to widzimy, że woda przepływa przez niego na wylot. 

O tym jak sprawdzić świeżość kalmarów możecie poczytać tutaj: klik.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa/konstruktywną krytykę.
Mam nadzieję, że miło spędziłeś u mnie czas.